Písanie článkov na blog a textov na web stránky: Rutina alebo magická veda?

Za niekoľko rokov praxe s písaním článkov a textov, som sa stretol s rôznymi praktikami. Mnohí ľudia si totiž myslia, že po prvej slohovej práci v školských laviciach, s katastrofálnou štylistikou a gramatikou, sú z nich hotoví redaktori a copywriteri. Opak je však pravdou…

Kvalitné písanie článkov a textov na web stránky si vyžaduje viac, ako dať si zaplatiť pár EUR za text, ktorý niekto bez prípravy a bez následnej kontroly odovzdá na publikovanie objednávateľovi. Mnohí  „marketéri“ si myslia, že rýchle publikovanie gramaticky a štylisticky chybných článkov a textov na Facebookových PR weboch im prinesie sľubovaný efekt.

Pravidlá pri písaní článkov a textov sú dôležité

Pri písaní článkov je dôležité dodržiavať aj isté pravidlá štylistiky a vyhýbať sa niekoľkým frázovitým slovám, ktoré majú pre pisateľa za úlohu natiahnuť text, aby splnil požadovaný rozsah článku. Medzi slová, ktoré naozaj obľubujeme, patria také ako  „napríklad“, „a tak ďalej“, či „mnoho ďalších“.

Po napísaní článku je dôležité skontrolovať si text. Mnohí taktiež „redaktori“ a „copywriteri“ to nerobia, a tak sa môže stať, že dostanete text, ktorý je len paškvilom a nemá hodnotu ani pľuvanca na chodníku.

Tu je niekoľko rád, ako by mal pracovať profesionálny copywriter, redaktor:

Písanie článkov sa začína fázou prípravy témy a textu – je to kreatívna fáza, ktorá má konečný vplyv na výsledný text,

– dôležitou fázou je príprava kľúčových slov a osnovy textu, v neposlednom rade je to rozmyslenie si celej koncepcie pripravovaného článku,

– fáza písania článkov a textov je po predošlej príprave intenzívny a kreatívny proces, ktorý sa dá zvyčajne zvládnuť pomerne rýchlo (od jednej do niekoľkých hodín), ak nemáte pred sebou diplomovú alebo bakalársku prácu, či „seminárku“,

– dôležitou fázou písania článkov a textov je prvá kontrola gramatiky a štylistiky textu,

– je vhodné sa k článku vrátiť ešte pred publikovaním a odovzdaním objednávateľovi, s odstupom niekoľkých hodín, či na druhý deň a skontrolovať ešte raz gramatiku a štylistiku textu, tzv. editovanie textu.

Ak máte záujem o písanie článkov a textov na web stránky, SEO optimalizáciu alebo tvorbu web stránky WordPress, neváhajte a kontaktujte ma!

Kontakt

  • Prečítal som si a súhlasím s pravidlami o ochrane osobných údajov

Scroll to Top