Texty na web majú svoje pravidlá

Texty na web majú svoje pravidlá. Mnohí sa domnievajú, že vytvorenie textu na web je jednoduchou záležitosťou, ktorá sa dá „zmáknuť“ za niekoľko minút, opak je však pravdou. Texty na internetové stránky si vyžadujú prípravu, ktorú musí zvládnuť každý dobrý autor textov na internet. Dôležitou súčasťou je naštudovanie si témy a v neposlednom rade aj samotná tvorbu textu na webové stránky si žiada precízne spracovanie a trošku umu.

Existuje niekoľko pravidiel, ktorými sa riadim pri tvorbe textov na web a webové stránky.

1. Zisťovanie informácií o spoločnosti

Bez tohto základného prvku celej stavby, ktorý tvorí v podstate základy sa nikde nedá pohnúť. Je dôležité zistiť si množstvo informácií o firme alebo spoločnosti, ktoré sa stávajú odrazovým mostíkom pri tvorbe a písaní textov na web.

2.  Naštudovanie si témy

Ak idete písať články a texty o galvanických článkoch, alebo o luxusnom nábytku, je potrebné si na fundované písanie textu čo-to prečítať o danej téme. Napísať text na web bez naštudovania témy nedokáže nikto a „vygrcnúť“ text za polhodinku, pokiaľ to autor so svojou prácou myslí vážne, jednoducho nie je možné.

3. Príprava kľúčových slov a ich implementácia do textu

Pri písaní textov na web pracujem vždy s nástrojom Google AdWords, aby som vedel, čo hľadajú ľudia na internete a čoho by som sa mal pri písaní textov na web držať. Aj „miešanie“ kľúčových slov má svoje pravidlá a hustotu, s akou sa majú v texte vyskytovať, s cieľom najlepšieho efektu. Naozaj to nie je práca, ktorá trvá polhodinku…

4. Napísaný text odložím

Po napísaní každého textu ho zvyčajne odložím do ďalšieho dňa. Jednoducho naň úplne zabudnem a vypnem od neho. Samozrejme, ešte predchádza malá kontrola po jeho napísaní. Na druhý deň, alebo s odstupom aspoň niekoľko hodín, sa k textu na web vraciam s tým, že ho dokážem úplne celý odznova prekopať a upraviť. Samozrejmosťou je oprava gramatických chýb a preklepov, diakritiky a štylistiky.

Texty na web nie je ľahké písať a nedokáže to každý človek. Môžete byť akokoľvek talentovaný a šikovný, pokiaľ nepoznáte a nedodržiavate isté pravidlá, ktoré vládnu na internete, úspešní s textom na webe nebudete. Samozrejme, existuje množstvo pisateľov, ktorí si myslia, že však písať dokáže každý, no úprimne, veľké množstvo textov na webe by som ja osobne ani neuverejňoval a zvlášť by som sa ako autor pod ne nemohol ani podpísať. Ale to je zase iný príbeh..